Antiretur instant Daiwa

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Antiretur instant Daiwa

Mesaj de tdum » 10 Feb 2016, 17:39

Salut. Supun atentiei dv. 4 intrebari cu scop statistic legate de antireturul (tip instant antirevers) al mulinetelor Daiwa:
1) Aveti o mulineta Daiwa la care da rateuri antireturul?
2) Este o mulineta pe care ati cumparat-o dintr-un magazin si sunteti primul si unicul utilizator al ei?
3) In timpul transportului si in timpul depozitarii aveti antireturul decuplat (off) si il cuplati doar in timpul pescuitului (on)?
4) Mulineta este folosita dar inca nedesfacuta, neunsa, (adica nu s-a umblat in ea) de cand a fost construita?
Ii rog pe cei care au raspunsul DA la cele patru intrebari sa posteze un vot cu raspunsul: ---IMPOSIBIL---
Ii rog pe cei care au orice alte variante de raspunsuri la cele 4 intrebari sa posteze un vot cu raspunsul: ---POSIBIL---
Dupa 10 zile numaram voturile si tragem concluzii impreuna. Pana atunci sper sa nu se genereze polemici, sa nu fie deturnat scopul chestionarului, ca sa putem aduna cat mai multe voturi si sa tragem concluzii constructive.
Multumesc anticipat colaboratorilor care vor vota. Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de tdum » 10 Feb 2016, 17:41

TD-um
Votul meu este : ,,IMPOSIBIL"

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de tito » 10 Feb 2016, 19:51

N-ai inceput bine, trebuia sa intrebi posesorii de Daiwa cati pescuiesc pe vreme rece, de la 2 grade la -10 si de cate ori le-a scapat antireturul !?
La punctul 3 ,nu am decuplat niciodata antireturul in timpul transportului si depozitarii si cu nicio alta marca n-am avut probleme de genul. Mulinetele le tin in cutie si doar pe malul apei le scot din cutie.Doua Daiwe le-am cumparat de noi si la frig la ambele ceda antireturul.

Asadar votul meu este...mai mult ca sigur, chiar daca momentan nu mai am nicio mulineta de la Daiwa.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de anem » 10 Feb 2016, 22:49

am 5 mulinete Daiwa ... la 4 dintre ele scapa antireturul de la 5-6 grade in jos, deci pe timp de iarna stau aproape non stop pe tusa. Niciodata nu decuplez anti-returul, mi se pare aiurea sa o fac ... de ce la alte mulinete nu trebuie facuta treaba asta.

Daiwele care le am si la care scapa sunt urmatoarele:

2 x Exceler 3000 - China
1 x Advantage 1500 - Malayesia
1 x Advantage 3500 - Japonia

Nu scapa antireversul (inca) la Segate Hyper 3500 ... dar colegul de pescuit si-a luat una odata cu mine si a lui scapa si la 25 de grade :lol:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de johnnybravo » 10 Feb 2016, 23:40

In ordinea achizitiilor am:
Certate '04 2500, a fost noua, nedesfacuta exceptie galet, nu scapa antireversul nici dupa 8ani de cand o am
Sol 3000, a fost noua, pana sa ii bag ulei pe ax nu mi-a scapat niciodata antitereturul, acum cateva saptamani i-am schimbat piesa problema si e din nou ok
Bradia 2500r, a fost noua, nedesfacuta, i-am pus si asteia ceva ulei pe ax dar nu scapa antireturul
Hyper custom 3000, 2nd hand, nedesfacuta exceptie schimbat rulment de galet, nu scapa antireturul

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de tito » 11 Feb 2016, 00:15

johnnybravo scrie:In ordinea achizitiilor am:
Certate '04 2500, a fost noua, nedesfacuta exceptie galet, nu scapa antireversul nici dupa 8ani de cand o am
Sol 3000, a fost noua, pana sa ii bag ulei pe ax nu mi-a scapat niciodata antitereturul, acum cateva saptamani i-am schimbat piesa problema si e din nou ok
Bradia 2500r, a fost noua, nedesfacuta, i-am pus si asteia ceva ulei pe ax dar nu scapa antireturul
Hyper custom 3000, 2nd hand, nedesfacuta exceptie schimbat rulment de galet, nu scapa antireturul
Probabil ca la Timisoara e mai cald sau ai nimerit capetele de serie :) .

Avatar utilizator
Qnyx
megaboss
megaboss
Mesaje: 358
Membru din: 26 Ian 2014, 20:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de Qnyx » 11 Feb 2016, 04:12

Eu am avut o gramada de mulinete Daiwa pe care le-am servisat cu aceasta problema (noi noute); se poate rezolva foarte simplu cu cateva picaturi de ulei special pe rolele rulmentului antiretur.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de George1985 » 11 Feb 2016, 08:23

Theory 2500 luata noua dupa 2 ani nicio problema.
Exceler x si z luate noi fara nicio problema cat le-am folosit, x-ul am inteles ca are ceva probleme la cel caruia i-am dat-o.
Team daiwa pro 3000 sh cu probleme, eu n-am reusit sa-i desfac antireturul. (asta oricum e mulineta de sacrificiu, care duce greul si nu-mi pasa daca se strica sau nu)

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de tdum » 11 Feb 2016, 09:18

Pana acum contabilizam:
Vot ,,IMPOSIBIL" - 1
Vot ,,POSIBIL" - 0

Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de costi » 11 Feb 2016, 10:58

Tierra 2500 de noua... scapa de la 5-6 grade in jos.... plus ca macina de noua.... curatata, gresata.. tot degeaba.

Am vandut-o la juma de pret de nervi dupa ce mi-am luat ceva manivele peste degete....

Un Theory, model vechi de pe vremea Capricoarnelor.... merge perfect dupa mai bine de 10 ani de folosinta. Nu scapa nici acum. Si nici nu macina ca astea noi.

Daiwa Laguna 2000, si asta o am de peste 10 ani, scapa din cand in cand... insa nu o prea folosesc iarna.

Exceler Z 4000 nu scapa.... inca :D, Am mai avut si un 2500 inca nu a prins iarna la mine sa vad cu rezista....

am mai avut un Exceler 2500 prima serie, model adus din state.... scapa la fel din primul an de folosinta.

Mai am 3 daiwa de cast... la alea nu e nicio problema.

Shimano de spin am 5 bucati, modele si dimensiuni diferite... nu scapa la nici una.....

Mai am si cateva alte marci si la nici una nu am avut problema asta.

La nici o mulineta nu decuplez antireturul cand nu le folosesc.

Si da, de obicei pescuiesc destul de des iarna, chiar si la -10 grade, si mai mult, si nu prea ma incanta sa-mi iau manivele peste degete cu mainile inghetate.


PS - Nu sunt fan de nici o firma... de aceea am incercat de la ambii mari producatori plus inca cativa mai mici....

Insa e incacceptabil sa stii ca ai o problema si sa nu o rezolvi. Mai ales ca la seriile vechi ca si Capricorn, Fuego vechi si cele din generatiile de din prima jumatate a anilor 2000 nu am auzit de problema asta.

Personal prefer varianta cu rulmentul unisens, sincer nu am nevoie de retur
Imagine

Scrie răspuns