Antiretur instant Daiwa

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de George1985 » 13 Dec 2016, 20:00

tito scrie:Tito nici eu nu inteleg cum lauzi betele Dragon sau Major Craft si apoi le scoti la vanzare...

Mi se pare normal ca daca dau peste 700 de lei pe o mulineta, sa nu ma apuc sa o mesteresc pentru a functiona corect. Am avut Shimano din clasa de jos si niciuneia nu i-a picat antireturul. Nici eu nu sunt fan nici Daiwa, nici Shimano, chiar exista alte marci care ofera mulinete bune la bani mult mai putini. E jenant insa ca o firma de prestigiu precum e Daiwa nu se osteneste sa rezolve aceasta problema extrem de importanta. Si nu fac asta pentru ca unii continua sa le cumpere mulinetele. Eu din aceasta cauza am scapat de toate mulinetele Daiwa pe care le-am avut.
Cat despre scopul topicului, l-am inteles, chiar am apreciat implicarea lui tdum.
Adica le-ai dat teapa cu Daiwele celor carora le-ai vandut? :mrgreen:
Ai avut probleme cu ele?

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2820
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de tito » 13 Dec 2016, 20:19

George1985 scrie:
Adica le-ai dat teapa cu Daiwele celor carora le-ai vandut? :mrgreen:
Ai avut probleme cu ele?
Pai cum sa le dau teapa, stiau ce cumpara, erau fani Daiwa, obisnuiti sa le repare cu o bucata de tabla bagata in sistemul antiretur. Sa inteleg ca sunt tepari toti cei care vand mulinete Daiwa...in cazul asta chiar producatorul e tepar. Doar cu 2 nu am avut probleme, erau modele vechi si oricum la vremea aia nu pescuiam pe vreme foarte rece. Am detaliat in alt topic acest lucru.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de George1985 » 13 Dec 2016, 20:54

Asa ai spus cand le-ai vandut?
Mulinete Daiwa cu antiretur defect, bagati tabla cand le cumparati...

Te asigur ca nu toate au problemele astea.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2820
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de tito » 13 Dec 2016, 23:26

George1985 scrie:Asa ai spus cand le-ai vandut?
Mulinete Daiwa cu antiretur defect, bagati tabla cand le cumparati...

Te asigur ca nu toate au problemele astea.
Pe cutiile mulinetelor tale Daiwa scrie ca antireturul are sau va avea probleme la temperaturi sub 7 grade, scrie ca trebuie decuplat dupa fiecare partida de pescuit ? Tu cand o vei vinde o sa specifici "piesa plastic antiretur parlita pe aragaz" ? Mulinetele au fost cumparate de niste prieteni care stiau de boala Daiwelor. Nu toate au problemele astea...doar vreo 85%.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de George1985 » 14 Dec 2016, 08:32

Nu o voi vinde. Doar daca o sa fie pt piese, gen tambur de rezerva sau rotor ca examplu.
Nu vand lucruri stricate sau sa ma feresc sa spun problemele inainte de a vinde ceva.

85%, da cineva mi mult?

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de semlecangheorghe » 14 Dec 2016, 08:38

De aia Daiwele sint mulinete pe viata.. :lol:
Sau posibile proiecte-experiment pe teme de mecanica fina..dupa aia se mai folosesc si pentru pescuit..but only in hot weather :lol1:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de George1985 » 14 Dec 2016, 08:57

hot hot :lol1:

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de adrian99 » 14 Dec 2016, 09:32

stefane,eu pescuiesc doar cu Daiwa.nicuna n-a avut problema mentionata in topic.e drept nu merg ca tine sau alti pescari de pe forum sa pescuiesc la -10grade...
insa de aici sa generalizam...
daca 90% din partidele de pescuit s-ar desfasura la temperaturi extrem de scazute si problema cu antireturul al aparea la Daiwa nu la Shimano sau alti producatori(sau lipitori de stikere) :D atunci da as intelege sa denigram un brand

cei care le mesteresc(pe aragaz,la arzator,la boiler)au ramas(probabil)nostalgici dupa modelul Dacia 1300(care se putea repara cu orice) :lol:

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de Gogol » 14 Dec 2016, 10:32

Am avut shimano garle, la doua le sarea antireturul, una era stela. Mi a sarit si la hypercustom. La morethanul ultimul model, inca nu.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2820
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de tito » 14 Dec 2016, 11:14

George1985 scrie: Nu vand lucruri stricate sau sa ma feresc sa spun problemele inainte de a vinde ceva.

85%, da cineva mi mult?
Pai ce te faci ca unele vin stricate direct din fabrica, toate mulinetele pe care le-am avut au fost noi, nu am cumparat niciodata mulinete folosite si pe vreme rece am avut probleme cu antireturul, asadar mulinetele nu aveau o uzura pronuntata. Pur si simplu sistemul ala e prost gandit. Si asta ma mira, cum o firma care se respecta nu cauta sa schimbe sistemul ala pentru a rezolva problema. Pentru linistea ta, nu am vandut mulinetele defecte, la cele cu probleme s-a rezolvat aplicand un ulei cu teflon uscat ,am scris si despre asta undeva, o metoda mult mai simpla decat aceea de a tuna piesa aia pe aragaz.


@adrian99
Si eu am avut doua Daiwa carora nu le scapa antireturul ,e drept ca nu le-am pescuit la o temperatura sub 0 grade. Cred ca o mare parte din utilizatorii Daiwa au intampinat aceasta problema, sunt convins ca multi au aplicat solutia gasita de tdum dar nu au confirmat aici rezolvarea. Acum nu stiu daca e cazul sa generalizam doar ca e singura marca la care am avut aceasta problema si daca ar fi fost un caz izolat n-ar mai fi existat acest topic in care cativa au confirmat ca exista aceasta problema. La Spro, Shimano, Tica pe care le am, nu am avut niciodata probleme cu antireturul si repet, nu l-am decuplat niciodata dupa partida de pescuit. Per total am fost multumit de mulinetele Daiwa pe care le-am avut, le-am apreciat si folosit pentru ca erau robuste si raportul mic de recuperare le facea ideale pentru pescuitul stiucii si tractarea nalucilor ce opun rezistenta mare la inaintare.

@Gogol
Pai eu laud mereu ceea ce merita laudat. Am laudat X-Treme si Nano Force de la Dragon acum multa vreme, atunci cand le-am pescuit si am emis o parere obiectiva iar tu ai dat cu rahat fara a le fi pescuit. De X-Treme spuneai ca are varful prea gros pentru un pescuit de finete,ca e o chinezarie, acum dupa ce totalfishing ti-a dat posibilitatea sa tii batul in mana ,vad ca iti place lanseta, o apreciezi, ba te si minunezi cat de repede se epuizeaza stocul.Ia-ti si imbracaminte de merinos si nu vei da gres :) . Le laud si acum cand le vand, am scris mai sus de ce le vand, asta pentru linistea unora. Diferenta e ca atunci cand mi-am cumparat lansete, am mers prin magazine si am scuturat multe marci inainte de a alege, unii n-au posibilitatea asta... cumpara primul bat ce le cade in mana si e normal sa traiasca cu impresia ca ala e cel mai bun.

Scrie răspuns