Antiretur instant Daiwa

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de Sorin » 14 Dec 2016, 12:11

Am curatat nitel topicul de buruieni a, sters si modificat mesaje pe ici pe colo prin punctele esentiale
nu au ce cauta consideratii la persoana

revenind la topic cred ca s-a spus cam tot
din experienta mea la frig si daiwa si shimano au probleme cu scapatul antireturului
ca unele mai mult altele mai putin nu stiu , tot ce e posibil , eu am intampinat la ambele branduri , modele high end
ce e iar f adevarat e ca daca se curata rulmentii de impuritati si resturi de ugrease/ulei ....problema dispare , nu e nevoie sa fie schimbat rulmentul
in primul rand trebuie curatat bine
nu se pune decat ulei f usbtire si cantitate f mica pe acest rulment one way. No grease ! mai bine ruleaza uscati decat unsi cu grease....
multumiri tdum pt solutia simpla si eficienta

daca vreti cu adevarat sa scapati de problema antireturului la frig , ......treceti la baitcast :D ....acolo nu se intampla asa ceva


- mi se pare de mega kkt sa imi creez o grija noua , aceea de a tine rulmentul one way pe pozitia on, doar pentru ca Daiwa face rulemnti china cu lemele ca e mai ieftin la tona.....daca sunt solutii mai bune si isi respecta clientii sa le aplice daca vor pe mulinete de multe sute de dolari
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de vali stratonov » 14 Dec 2016, 12:58

Am curatat nitel topicul de buruieni a, sters si modificat mesaje pe ici pe colo prin punctele esentiale
nu au ce cauta consideratii la persoana
Cam tirziu te-ai sexizat ....dar mai bine decit deloc... :respekt:
daca vreti cu adevarat sa scapati de problema antireturului la frig , ......treceti la baitcast :D ....acolo nu se intampla asa ceva
Ma tu inciti lumea sa fie pe "invers" tocmai acum cind au semnat peste 3 miloane de "buni samariteni" sa schimbe constitutia???/
Esti cam neserios "tzoglistule"... :lol1:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de Sorin » 14 Dec 2016, 13:27

era un banc cu un politist care striga disperat prin statie ca sunt mii de nebuni care circula pe contrasens :D

cam asa faci tu cu ...inversu :D
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de George1985 » 14 Dec 2016, 21:45

Uite ca la temperaturi intre 0 si 3grade(resimtita -4grade) am pescuit cu 'reparata' la feeder, NO Problemo!
Si cu Theory la spin, ioc probleme. De fapt asta e a treia iarna care o duce mulinelul asta fara probleme.

Modelele vechi prezinta mai multe probleme, la seriile noi nu prea am auzit.

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de Sorin » 15 Dec 2016, 09:37

Va rog pastrati subiectul topicului
daca nu mai e nimic nou de spus si se continua cu alte balarii il voi inchide
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de anem » 08 Feb 2017, 00:54

costin_s scrie:Vad ca se tot vorbeste de antireturul cu probleme de la Daiwa....
Ca sa fiu offtopic, de ce nu aminteste nimeni de faptul ca Shimano se gripeaza cum da de umezeala sau de temperaturi scazute, ori de angrenaje cu dinti sariti!?
pescuiesc de suficienti ani si cu mulinetele celor de la Shimano si inca nu am avut nici una dintre problemele mentionate de tine ...

in schimb, spre bucuria unora, am avut iarna asta de doua ori consecutiv probleme cu antireturul unui Twin Power FB. O data s-a dus naibii cand afara erau vreo -4 sau -5 grade si mulineta a stat vreo ora in niste boscheti inghetati iar a doua oara cand erau 1 sau 2 grade pe plus afara :roll: . In primul dintre cazuri dadea o tura sau chiar doua in spate iar in al doilea caz cam o treime de tura. la restul Shimano-urilor inca nici o problema.
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de George1985 » 08 Feb 2017, 09:07

anem scrie: pescuiesc de suficienti ani si cu mulinetele celor de la Shimano si inca nu am avut nici una dintre problemele mentionate de tine ...

in schimb, spre bucuria unora, am avut iarna asta de doua ori consecutiv probleme cu antireturul unui Twin Power FB. .
De ce crezi ca se bucura cineva daca apar probleme cu o mulineta? :roll:

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de anem » 08 Feb 2017, 10:19

George1985 scrie:
anem scrie: pescuiesc de suficienti ani si cu mulinetele celor de la Shimano si inca nu am avut nici una dintre problemele mentionate de tine ...

in schimb, spre bucuria unora, am avut iarna asta de doua ori consecutiv probleme cu antireturul unui Twin Power FB. .
De ce crezi ca se bucura cineva daca apar probleme cu o mulineta? :roll:
George ... intre acei "cineva" care se bucura nu erai neaparat si tu inclus. De regula sunt anumiti "fani" ai unui brand care dintr-un motiv sau altul de abea asteapta ca cineva sa spuna ceva rau despre concurenta pentru a avea subiect de polemici ulterior.

de mai multe ori am fost acuzat ca sunt "fan" Shimano datorita faptului ca am tot pomenit pe mai multe formuri de problemele pe care le-am avut cu Daiwa si niciodata despre Shimano. si acum, fiind prima data cand pomenesc de probleme cu o mulineta Shimano cu siguranta vor fi unii pentru care va fi prilej de bucurie. :wink:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de George1985 » 08 Feb 2017, 10:35

Si eu am avut probleme cu antireturul chiar si cu mulinete de top, dar nu pot sa dau vina pe mulineta, deoarece nu am luat-o de noua, si dupa ce am vazut interiorul mi-am dat seama ca nu a fost desfacuta deloc pt curatare...
Ca au toate mici probleme, asta stie toata lumea, unii recunosc, altii le scot la vanzare sa scape de ele...Eu prefer sa le repar daca pot si sa le pastrez, doar nu a ales altul pt mine cand am cumparat.
Nici o masina de top nu-i perfecta, ce pretentii sa ai la o mulineta?

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de Spring » 08 Feb 2017, 12:58

Hai George .... recunoaste ca ti-a saltat inima. :lol1:
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Scrie răspuns