Ancore oscilante

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Ancore oscilante

Mesaj de crapmaniacul » 28 Oct 2017, 07:40

In ultima vreme am senzatia ca ancorele Gamakatsu (1/0 si 2/0) cu care am armate mare parte din lingurile oscilante ptr stiuca nu mai sunt ceea ce erau odata ... Nu mi-e clar daca e o senzatie sau o realitate, dar varful nu mai tine atat de bine, isi pierde agerimea dupa 2-3 partide ...

Ce alte ancore de calitate folositi la oscilante la stiuci si n-ati avut probleme ?

C&R
junior
junior
Mesaje: 46
Membru din: 29 Sep 2017, 00:46

Re: Ancore oscilante

Mesaj de C&R » 28 Oct 2017, 10:49

VMC Carnassiers Vanadium 8540
VMC Round Hi Carbon 9649

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Ancore oscilante

Mesaj de crapmaniacul » 28 Oct 2017, 12:38

VMC-uri n-am încercat, sincer nu mi s-au părut de o calitate deosebită, ce modele am vazut eu pana acum...
Mai degrabă ceva japonez as testa, altceva decât Gamakatsu. Japo sunt vestiti ptr oțelurile pe care le produc.
Mai aștept sugestii.

C&R
junior
junior
Mesaje: 46
Membru din: 29 Sep 2017, 00:46

Re: Ancore oscilante

Mesaj de C&R » 28 Oct 2017, 13:10

"Japo sunt vestiti ptr oțelurile pe care le produc." Puneti complet gresit problema... dar e problema dvs...
Eu nu am sugerat nimic, doar am dat 2 exemple de ancore dintre cele pe care le folosesc eu. Si - in afara de mine - cred ca stiti ca VMC mai folosesc si cei de la Rapala (niste "fraieri").
Din pacate in Romania VMC sunt aduse si "promovate" doar de Normark Romania... foarte tari in vanzari din cauza "marketingului periculos..." :wink:

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Ancore oscilante

Mesaj de crapmaniacul » 28 Oct 2017, 13:28

Cu tot respectul dar de când VMC a ajuns un reper de calitate si noi nu am aflat ? Am vazut modele de ancore VMC si toate de o calitate medie ... Nu intru in polemică, nu ma interesează ce voblere echipează dar stiu ca sunt cam slăbuțe. Pescarii mai pretentiosi le considera "praf", sa nu ne ferim de cuvinte.
Gamakatsu sunt mult peste VMC, nu încape discuție. Voblerele japoneze consacrate oare cu ce ancore sunt echipate, ca VMC-uri nu sunt sigur ?

C&R
junior
junior
Mesaje: 46
Membru din: 29 Sep 2017, 00:46

Re: Ancore oscilante

Mesaj de C&R » 28 Oct 2017, 15:11

Bine mah, gataaaaaa... opreste-te!
Deja a inteles toata lumea ca nu intri in polemici... iti place sa ai ultimul cuvant...
Mai urmeaza sa-ti raspunzi singur in acest topic... ca sa arati cat de destept si ce "pescar pretentios" esti...
Marches :arrow:

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1721
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Ancore oscilante

Mesaj de albert.C » 28 Oct 2017, 17:15

nu esti singurul,eu de un an folosesc pe voblere,oscilante sau rotative ,inclusiv pe pilkere numai VMC Barbarian nr 4 si nr.2..sunt cele mai bune cu siguranta pt mine..pur si simplu coase gura pestelui,au acele colturi in exterior...o minunatie de triple..restul sunt babauri si povesti..foloseste cu incredere !

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Ancore oscilante

Mesaj de crapmaniacul » 28 Oct 2017, 17:45

C&r esti mult prea destoinic ptr forumul asta asa ca nu mai insist. Cu siguranță ai fumat câteva podiumuri pe la niste concursuri si acum mai rămâne sa ne povestesti ce lansete belea face Okuma, ce mulinete top găsești la decathlon si cât de subtire, mătăsos si rezistent este ryujin momoi ...
Altceva decât VMC mai avem prin truse ?

C&R
junior
junior
Mesaje: 46
Membru din: 29 Sep 2017, 00:46

Re: Ancore oscilante

Mesaj de C&R » 28 Oct 2017, 18:25

...maniacule, cu toata dragostea: recunoaste ca l-ai pandit mult la colt pe c.ene si aproape pierdusei orice speranta ca sa-i iei locul de "gica contra"...
Daca nu aveai neuronii atat de rari, adica un neuron in c u r si un neuron in picior, ai fi inteles ce am scris si referitor la ancore si referitor la tine...
Pentru firele, mulinetele etc... pe care le folosesc eu, un "pescar pretentios" ca tine asteapta o data pe an reducerile de Black Friday...
In rest, cum ziceam: foloseste-ti neuronii aia doi si du-te... si umfla-ti mingea :arrow:

mcfish
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 210
Membru din: 31 Ian 2011, 19:11

Re: Ancore oscilante

Mesaj de mcfish » 28 Oct 2017, 18:52

Si Owner-ele isi fac foarte bine treaba. Astea:
http://www.totalfishing.ro/ancora-owner ... 49258.html

Preferatele mele pe linguri sunt tot Gamakatsu. Cele de mai jos sunt extrem de ascutite ... si foarte prinzatoare :D
https://www.ichibantackle.com/products/ ... -OUT-BARB/

Scrie răspuns