Ancore oscilante

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16149
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Ancore oscilante

Mesaj de adrian99 » 28 Oct 2017, 19:59

Owner bune(in trecut si mai bune)dar de cand sunt facute in China am avut surprize neplacute(dezdoit,rupt bratul)...
Gmakatsu(seriile bune si foarte bune)nu sunt aduse la noi.dar le putem gasi pe siteurile japoneze
VMC barberian(modelul de care amintea albert)era folosit(acum ceva timp)de cei de la Megabass..atunci aveau alta calitate(avand contrele in exterior)dau randament maxim la speciile marine

alti producatori(modele diverse,calitate maxima)Decoy,Nogales...

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Ancore oscilante

Mesaj de crapmaniacul » 28 Oct 2017, 20:47

C&r , prințesă mică si nevricoasă, nu mai suferi atât din lipsă de atenție si afecțiune, învață si tu când si cum trebuie sa vorbești si mai ales încearcă sa ai ceva de spus ca altfel debitezi doar refulari ieftine, copilărisme de 2 lei.

Adrian99, îmi confirmi ceea ce bănuiam deja, faptul ca gamakatsu, in care aveam mare încredere, mai aruncă pe piata si calitati îndoielnice, sau mai degrabă marfa de o anumita calitate ajunge mai des pe piata noastră. Inca mai am de la ei niste ancore tratate probabil ptr apa sarata, aduc cu aluminiul la culoare si dupa 2-3 ani inca sunt excelente, in timp ce unele noi luate din magazin isi strică vârful dupa câteva partide si doar ieftine nu sunt la 70 Ron cutia de 10 cele de 2/0.
La Decoy mă gândeam si eu sa le aduc dupa ce am vazut jigurile lor excelente, si o sa mă uit si dupa alte serii de la Gamakatsu, cele tratate ptr mediu marin dar si altele, sa vad ce găsesc. In general am vazut multe mărimi mici prin magazinele lor on-line, destul de rar 1/0 si 2/0 , dar mai caut. Merci.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16149
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Ancore oscilante

Mesaj de adrian99 » 28 Oct 2017, 21:15

incearca la shimreels...am vazut cateva model faine(inclusiv cu tija scurta pentru anumite voblere)

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Ancore oscilante

Mesaj de johnnybravo » 28 Oct 2017, 23:25

Owner c'ultiva jdm
Vmc permasteel

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Ancore oscilante

Mesaj de crapmaniacul » 29 Oct 2017, 09:24

Aseară am comandat niste Owner Cultiva si ceva de la Decoy. Sa le vad la treaba si mai vorbim, ca asa când sunt noi in cutii toate par rupte din soare.
Multumesc Adrian99.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Ancore oscilante

Mesaj de semlecangheorghe » 29 Oct 2017, 17:55

Nu va suparati iegzista si ancore fixe??..Numa' intreb... :D
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Ancore oscilante

Mesaj de crapmaniacul » 29 Oct 2017, 18:29

Nea Jiji iegzistă o multime de modele de ancore japo astia, sigur au si fixe, mobile dar si semi-fixe. Acu am vazut la ei întâia oară hancorele cu patru craci si asa diminuezi matale rateurile la maxim. Hancore subtiri ca lița dar si groase ca bațu de la frigaruie, cu spin si fără spin, cu iel pân nauntru sau p-afară, ce sa mai, toate draciile astia le-au inventat... Sa-ti zic un secret, au un model teșit la ochet ca sa o bagi mai lesne pe inelul despicat... Dați dreacu, ce sa mai. Nu aveau (încă) hancore cu doi spini, aici i-am prins descoperiți ...

C&R
junior
junior
Mesaje: 46
Membru din: 29 Sep 2017, 00:46

Re: Ancore oscilante

Mesaj de C&R » 29 Oct 2017, 19:41

Wrong answer sau poate ne pregatesti o surpriza si mai deschizi un topic si pentru... ancore rotative :?:
...maniacule, pare ca esti ne...vorbit. De abia astepti o ocazie sa iti dai drumul... cu mana (adica in scris ca altfel nu mai ai...), doar esti un "pretentios" :roll:

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Ancore oscilante

Mesaj de crapmaniacul » 29 Oct 2017, 21:38

C&R scrie:Wrong answer sau poate ne pregatesti o surpriza si mai deschizi un topic si pentru... ancore rotative :?:
...maniacule, pare ca esti ne...vorbit. De abia astepti o ocazie sa iti dai drumul... cu mana (adica in scris ca altfel nu mai ai...), doar esti un "pretentios" :roll:
Ai baut apa clocită dupa ene si te-ai prăjit si tu la instalație definitiv. Lasă, nu fi trist, vorbeste cu el si faceti rețeta pe din două sau o luati cu randul, doar ca ție sa-ti vina rândul cam des ... Zdreanță ieftină ca tine doar la second hand găsești, la raionul de ferfenițe & boarfe cârpite. Pierd timpul cu retarzi...

C&R
junior
junior
Mesaje: 46
Membru din: 29 Sep 2017, 00:46

Re: Ancore oscilante

Mesaj de C&R » 30 Oct 2017, 00:57

crapmaniacul scrie:
C&R scrie:Wrong answer sau poate ne pregatesti o surpriza si mai deschizi un topic si pentru... ancore rotative :?:
...maniacule, pare ca esti ne...vorbit. De abia astepti o ocazie sa iti dai drumul... cu mana (adica in scris ca altfel nu mai ai...), doar esti un "pretentios" :roll:
Ai baut apa clocită dupa ene si te-ai prăjit si tu la instalație definitiv. Lasă, nu fi trist, vorbeste cu el si faceti rețeta pe din două sau o luati cu randul, doar ca ție sa-ti vina rândul cam des ... Zdreanță ieftină ca tine doar la second hand găsești, la raionul de ferfenițe & boarfe cârpite. Pierd timpul cu retarzi...
Atata poti ...maniacule?
Mai dezvolta-ti si tu vocabularul ala de Ferentari colt cu Drumul Gazarului. Incearca sa mai iesi din casa. Usor-usor te vei obisnui cu lumea... si lumea cu tine... mai faci niste exercitii cu aia doi neuroni pe care ii mai ai (ala din c u r si ala din picior) si poate reusesti sa mai inveti cuvinte noi.
Voi incerca sa te ajut in continuare, stai pe-aproape dar nu uita sa bati din palme... :lol:

Scrie răspuns