amenajare iaz de aproximariv 2 ha

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

keciu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 01 Ian 2016, 18:06

Re: amenajare iaz de aproximariv 2 ha

Mesaj de keciu » 25 Sep 2016, 20:22

Colegi de cateva zile am inceput lucru la iaz! Sper sa poata omul si termina ca e foarte ud in unele locuri, da vedem.
Ceva sugestii de peste???

keciu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 01 Ian 2016, 18:06

Re: amenajare iaz de aproximariv 2 ha

Mesaj de keciu » 28 Sep 2016, 16:53

Lucrarile sunt in toi!

keciu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 01 Ian 2016, 18:06

Re: amenajare iaz de aproximariv 2 ha

Mesaj de keciu » 29 Sep 2016, 06:26

keciu scrie:Lucrarile sunt in toi!
am pus cateva poze in album

CTB76
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 28 Noi 2015, 22:35
Localitate: Timișoara

Re: amenajare iaz de aproximariv 2 ha

Mesaj de CTB76 » 11 Oct 2016, 19:07

keciu scrie:Colegi de cateva zile am inceput lucru la iaz! Sper sa poata omul si termina ca e foarte ud in unele locuri, da vedem.
Ceva sugestii de peste???
Ca să nu dai greș axează-te pe autohtoni, nu exagera cu chinezii (mai bine nu băga de loc, în ciuda stufului ce poate o să te tenteze să iei măcari amuri) că poți pe viitor să ai probleme cu eutrofizarea lacului. Crap, plătică, albitură (obleți, roșioare, babuști etc.), biban, știucă. Cu somnul ai grijă că un somn de 3 kg înghite ciortanul de 1 kg la nevoie. Fără caras, că poate și el să-ți dea bătăi de cap. Pune lin și peste trei ani lasă-mă și pe mine să pescuiesc în iazul tău. 8)

keciu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 01 Ian 2016, 18:06

Re: amenajare iaz de aproximariv 2 ha

Mesaj de keciu » 17 Oct 2016, 17:57

chinezi nu bag decat cativa amuri pentru iarba, in rest crap si vreau sa bag niste sturioni. O sa pun peste putin sa se hraneasca singur, deocamdata nu fac pescuit sportiv, doar pentru uz personal. De lin am citit ca nu e indicat intr-un iaz asa mic deoarece mananca icrele pestilor. Sturionu in afara de polydon, care credeti ca ar rezista. Altitudinea e de 400 m zona de deal. :D

CTB76
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 28 Noi 2015, 22:35
Localitate: Timișoara

Re: amenajare iaz de aproximariv 2 ha

Mesaj de CTB76 » 17 Oct 2016, 19:32

Vezi cu amurii, nu exagera, dacă mănâncă toată vegetația ai să ai probleme, dacă tot vrei să ai amuri pune în lac mai puțini decât consideri tu insuficient, sunt extrem de vorace și se hrănesc cu frenezie cât apa e caldă și din cauza lor se înmulțește o algă miscroscopică (nu o mănîncă, lipsa brădișului favorizează înmulțirea ei) ce poate duce la eutrofizarea lacului în decurs de câteva ore dacă nu ești pe fază. Eutrofizare înseamnă lipsă de oxigen în apă și duce la moartea tuturor peștilor, așa că nu-i de joacă.
De lin nu crede toate miturile, aproape toți ciprinizii mai mănâncă din ponta altora, nu așa de mult cât se crede însă.
Cu sturionii, lacul tău va fi sub cerul liber, e mai cu schepsis, încearcă sturion siberian (cred că un fel de nisetru) sau morun, nisetru, cegă...de-ai noștri...

keciu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 01 Ian 2016, 18:06

Re: amenajare iaz de aproximariv 2 ha

Mesaj de keciu » 20 Oct 2016, 09:46

Amuri ma gandesc sa bag mai tarziu dupa ce cresc plantele sturioni pun numai morun si pastruga daca gasesc si putini vreau si polydon cu linul ma mai gandesc, caras nu pun deloc. Merci de sugestii

Scrie răspuns