amenajare construire iaz,helesteu,balta,lac

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

ionel_0000
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 15 Mai 2011, 10:16
Localitate: Cluj
Contact:

amenajare construire iaz,helesteu,balta,lac

Mesaj de ionel_0000 » 15 Mai 2011, 15:22

Doresc sa imi sap o balta in fundul gradinii de aproximativ 20m x 3m si 1.5m adancime,ca sursa de apa este un parau care delimiteaza gradina mea cu cea a vecinului.Diferenta de nivel intre parau si terenu din fundul gradinii unde voi amenaja balta este de ~40cm. Deja m-am apucat de sapat cu harletul pt ca nu-mi permit excavatoare si alte minuni,iar dimensiunea de 20x3 nu cred ca este imposibil de realizat cu harletul si sapa.M-ai mult decat atat, la doar 30cm unde am sapat a inceput sa izvorasca apa,iar in alt loc la 25cm. Voi atasa poze la acest topic in asa fel sa il puteti urmarii si comenta cat mai bine,deasemenea as dorii sa ma ajutati cu cat mai multe informatii sau indrumarii cum sa imi amenajez aceasta balta ,cum sa o sap pentru ca deja am dat de apa si nu poti sa sapi cand e apa deja(aici ma gandeam ori sa sap un sant de scurgere al apei dar asta ar presupune ca santul sa fie foarte lung poate chiar 20-30 metri in jos astel ca sa se produca o diferenta de nivel de 1metru ,sau ma gandeam sa folosesc o pompa care sa-mi scoata apa din balta cand vreau sa continuii cu sapaturile).O alta problema ar fi paraul care este f aproape si cateodata cand vine furtuna vara isi iese din albie inundand terenu pe care construiesc balta-aici va trebui sa ma indrumati cum sa construiesc un dig cand mai bun si rezistent.O alta problema ar mai fi apa care intra in balta si apa care iese ,cum vor trebui facute asta doua in asa fel ca balta sa se improspateze cu apa,iar pestii sa fie sanatosi si sa creasca. Ca pesti ma gandeam sa pui intai crap si crap oglinda,iar daca totul merge bine sa schimb apoi cu crap koi japonez.

va copiez mai jos linkuri catre pozele cu terenul,paraul,sapaturile initiale,si apa care deja izvoreste din sapaturi.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

http://imageshack.us/photo/my-images/19 ... 059dr.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/17/parauu.jpg /
http://imageshack.us/photo/my-images/806/teren.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/861/sapa.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/853/izvor.jpg/

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 16 Mai 2011, 21:30

In conditiile date fara utilaje nu ai nici o sansa sa amenajezi balta propusa.
Economiseste niste bani si fa o treaba ca lumea .

ionel_0000
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 15 Mai 2011, 10:16
Localitate: Cluj
Contact:

Mesaj de ionel_0000 » 17 Mai 2011, 08:01

Si cu utilaje cam care este procedeul de sapare tinand cont ca am dat deja de apa,trebe pusa o pompa sa scoata apa, in timp ce se excaveaza ? Exacavator mi-am gasit cu 500ron pe zi transportul inclus ,sau 50 ron pe ora.

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Mesaj de Nemernic » 17 Mai 2011, 08:23

Ionele, draga... ai 43 de pagini acilea:
http://www.rapitori.ro/forum/viewtopic. ... 10&start=0
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

ionel_0000
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 15 Mai 2011, 10:16
Localitate: Cluj
Contact:

Mesaj de ionel_0000 » 17 Mai 2011, 13:19

mersi deocamdata pentru documentatie dar o sa mai revin cu intrebari.

Avatar utilizator
lee lee
senior
senior
Mesaje: 341
Membru din: 20 Ian 2010, 18:04
Localitate: cluj napoca
Contact:

Mesaj de lee lee » 19 Iun 2011, 13:50

ionel_0000 scrie:Si cu utilaje cam care este procedeul de sapare tinand cont ca am dat deja de apa,trebe pusa o pompa sa scoata apa, in timp ce se excaveaza ? Exacavator mi-am gasit cu 500ron pe zi transportul inclus ,sau 50 ron pe ora.

parerea mea este ca daca vine excavatorul si scoate pamantul nu cred ca mai trebuie pompa pt apa ca ala scoate pamantul tot cu apa si nu prea cred ca il incurca apa.si aia 500 ron sunt bani dar poate ar fi mai bine sa optezi la varianta asta si poti sa faci mai lat lacul sa nu fie un fel de canal.tu stii ce optiuni ai. :D
te feliicit pt initiativa ta.si eu visez demult la un lac de genul doar pt mine.
pe la inceputul anului am descoperit si eu topic-ul asemanator care ti se recomanda si tie.este intr-adevar un roman intreg.are 43 de pagini,dar ai de unde invata,parerea mea.a fost o placere sa citesc tot topic-ul,desi mi-a luat cateva zile.a fost placut sa citesc si sa simt toate etapele si clipele construirii lacurilor celor care au postat acolo pe acel topic.
asteptam si de la tine poze si relatari despre evolutia lucrarilor.
Bafta!!!!!sa auzim numai de bine
Catch & relax

ionel_0000
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 15 Mai 2011, 10:16
Localitate: Cluj
Contact:

Mesaj de ionel_0000 » 19 Iun 2011, 18:28

salut, deja am sapat 4X4X1 m3 singur fara utilaj si aproximativ 10 m de canal de scurgere, in continuare vreau sa sap canal de alimentare cu apa din parau in bazin, si sa mai adancesc 1 m bazinul,apoi dupa ce functionabil ca sistem si apa recircula ,vreau sa pun cativa pestisori sa vad cum se comporta,sa va uploadez pe topic aici ceva poze,iar daca totul e ok apoi o sa continui cu excavatorul. :D

Avatar utilizator
lee lee
senior
senior
Mesaje: 341
Membru din: 20 Ian 2010, 18:04
Localitate: cluj napoca
Contact:

Mesaj de lee lee » 25 Iun 2011, 13:21

in plus,cred ca e bine daca ai dat de apa.poate e nasol pana iti faci groapa dar dupa aceea poate fi un avantaj,parerea mea.deoarece nu o sa ti se sece lacul avand tot timpul sursa de dedesubt.nu?poate ma insel....
numai bine
Catch & relax

ionel_0000
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 15 Mai 2011, 10:16
Localitate: Cluj
Contact:

Mesaj de ionel_0000 » 25 Iun 2011, 14:07

da ,nu o sa sece nicioadata ,desi am observat ca in saptamanile calduroase se retrag vreo 20 cm de apa iar in cele mai ploioase se ridica iara, dar cand voi face legatura cu paraul care e f aproape 3 metri ,va trebui sa mai urce inca vreo 20 cm nivelul apei

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 26 Iun 2011, 20:08

Atentie daca alimentezi cu apa din riu vor veni de la Apele Romine si iti vor cere sa platesti apa care se scurge din riu .Si la mine au venit si miau cerut sa platesc apa care sa ridicat din pinza freatica.

Scrie răspuns