alta discutie: SONAR

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

godzilla1984
veteran
veteran
Mesaje: 640
Membru din: 21 Aug 2015, 23:29
Localitate: Constanta

Re: alta discutie: SONAR

Mesaj de godzilla1984 » 02 Ian 2017, 10:41

Elite 4(X) DSI este doar cu functie de downscan, adica o identificare mai buna a structurilor in frecventele de 455/800kHz. Ii lipseste functia de sonar clasic ( frecventele de 200Hz si 83Hz - adica conurile de scanare de 20grade si 60grade ). Parerea mea e sa gasesti unul care are toate aceste frecvente. Daca vrei sa ramai la diagonala de 4", variantele ar fi 4(X) HDI sau CHIRP sau HOOK 4(X) ( asta din urma fiind un 4(X) CHIRP cu o alta denumire ). Eu momentan folosesc un 4 CHIRP ( atat mi-a permis bugetul ), dar il folosesc doar la clonc.

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1721
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: alta discutie: SONAR

Mesaj de albert.C » 02 Ian 2017, 12:13

o sa caut dupa recomandarile voastre,insa am uitat sa specific,il folosesc pe o pneumatica de 2.7,deci nici prea mare nu vreau sa fie...bine ca nu l-am luat elite cu dsi..

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1721
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: alta discutie: SONAR

Mesaj de albert.C » 02 Ian 2017, 13:57

multumesc tuturor de pareri/informatii ce m-au ajutat in achizitionare,am ales un hook 4 chirp cu gps si dsi,sper sa-mi fie de ajutor,deja am planuri mari pt viitor :)

godzilla1984
veteran
veteran
Mesaje: 640
Membru din: 21 Aug 2015, 23:29
Localitate: Constanta

Re: alta discutie: SONAR

Mesaj de godzilla1984 » 02 Ian 2017, 14:46

Sa il folosesti cu placere !

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1721
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: alta discutie: SONAR

Mesaj de albert.C » 02 Ian 2017, 16:59

va multumesc la toti pt ajutor !fire intinse !

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: alta discutie: SONAR

Mesaj de valeriu28 » 02 Ian 2017, 21:45

despre Lowrance Elite 7 Total scan ce parere aveti? l-am gasit redus pe la 800 eur. (include si sonda sper)
Hummi cum vi se pare? vad ca toata lumea se duce catre lowrance, insa hummi ar fi "inventorii" celor mai noi technologii,... se zice.

E ok si cu display de 5 inch sau iau direct 7 inch? vad ca diferenta de pret e de 150 eur.
Side imaging l-am vazut, intr-adevar, te da pe spate (m-am uitat pe youtube)... dar e utila?

Nu cunosc locuri de pescuit, asa ca o sa scanez cu el zonele pe unde merg, si daca vad ceva interesant, ma opresc.
Apropo, ce sonare iti redau si pestii din apa? am inteles ca se pot vedea pestii pe sonar cu anumite aparate.
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 957
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: alta discutie: SONAR

Mesaj de sosoktm » 02 Ian 2017, 23:18

7ti totalscan am folosit eu 1 an, e super sonar la banii aia, l am vandut doar pt ca piticul lucreaza si cere upgrade.Nu lua 5 inch+side image;). pretul e f bun daca atata costa adus aici, cu garantie reala. Sunt sigur ca include si sonda totalscan la 800 eur. Side image face diferenta intre a trece de 5-6 ori prin aceeasi zona, a pescui-o de cateva ori ca sa vezi daca structura e in stanga sau indreapta si.....a trece odata ca sa intelegi direct, fara complicatii, ce e sub apa.
Toate sonarele redau pestii (din apa :))) ) dar de cele mai multe ori nu e chiar ca in demo urile de pe youtube. Sonarul il vei folosi in principal pentru a identifica structurile si in secundar, doar intr o parte dintre situatii, pentru a vedea daca sunt pesti in structura. Ce am scris mai sus nu se aplica la pescuitul marin si/sau la clonc, unde identifici in principal pestii si in secundar structurile. Cum zice si godzilla, la clonc e destul si un 4 inch cu di/chirp. La bugetul tau esti departe de "inventii noi", asa ca poti da cu banul, e oarecum daiwa vs shimano. Totusi, daca studiezi mai in detaliu ce face fiecare, helix 7 nu prea mai sta in fata elite 7ti decat la pret. Amandoua sunt bune daca sunt folosite corect.

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: alta discutie: SONAR

Mesaj de valeriu28 » 03 Ian 2017, 15:31

din nou, multam Sorin. o sa ma indrept catre total scan 7 inch !
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Scrie răspuns