alta discutie: SONAR

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1721
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: alta discutie: SONAR

Mesaj de albert.C » 31 Dec 2016, 17:35

pentru unii dintre noi e foarte bine explicat,diversele functii gen di,si,total scan,etc ma cam sperie....

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1721
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: alta discutie: SONAR

Mesaj de albert.C » 31 Dec 2016, 17:52

Elite 4 Chirp ?

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1721
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: alta discutie: SONAR

Mesaj de albert.C » 31 Dec 2016, 17:58

deoarece nu mai pot sa dau edit la ultimul post,pt siguranta informatiei mele,care este citirea corect a afisajului in momentul in care arata o structura unde se afla pozitia ei conform pozitiei sondei/barcii ?

godzilla1984
veteran
veteran
Mesaje: 640
Membru din: 21 Aug 2015, 23:29
Localitate: Constanta

Re: alta discutie: SONAR

Mesaj de godzilla1984 » 31 Dec 2016, 18:53

Daca ai amplitude scope activ( lowrance ) , ce iti arata in acea bara verticala ( amplitude scope ) este exact ce se afla sub sonda in timp real. Daca acea optiune nu este activa, iti este redat pe ecran in partea extrema dreapta a ecranului ( sau a sectiunii de ecran daca e impartit in mai multe sectiuni ), cu o intarziere foarte mica ( sub 1 sec ) ce se afla sub sonda. Ce se vede in continuare in imagine spre stanga, este istoricul, peste care ai trecut cu sonda.

goodmans
senior
senior
Mesaje: 499
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: alta discutie: SONAR

Mesaj de goodmans » 31 Dec 2016, 22:03

A explicat foarte bine godzilla.
Legat de istoric,conteaza si viteza de deplasare a barcii,sint sonde care citesc si la 50km/h viteza a barcii.

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1721
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: alta discutie: SONAR

Mesaj de albert.C » 01 Ian 2017, 10:52

am inteles,eventual de putetii pune ceva poze explicate cu diferite functii ale sonarelor...

godzilla1984
veteran
veteran
Mesaje: 640
Membru din: 21 Aug 2015, 23:29
Localitate: Constanta

Re: alta discutie: SONAR

Mesaj de godzilla1984 » 01 Ian 2017, 22:49

Foarte corecta adaugarea lui goodmans , eu m-am referit mult la modul in care folosesc eu sonarul, adica la o viteza de deplasare mica, pt ca asa m-am invatat.

@albert.c ,
Cred ca din poze intelegi mai greu, dar daca intelegi destul de binisor engleza, cred ca acest video te va face sa intelegi foarte bine functiile sonarului si interpretarea lor : https://www.youtube.com/watch?v=2Q9izOwp1aU&t=1638s .

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 957
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: alta discutie: SONAR

Mesaj de sosoktm » 02 Ian 2017, 00:07

goodmans scrie:sint sonde care citesc si la 50km/h viteza a barcii.
la viteza aia mai "citesc" cel mult adancimea, insa pentru apele de Ro o astfel de functie e perfect inutila. Pentru scanare TOTI producatorii recomanda viteza de 1-5 noduri! Nu va imbatari cu apa rece. Oricine are de gand sa ia in serios achizitia unui sonar, ar trebui sa isi faca singurel munca de informare, e plin netul de materiale arhi-instructive. Interpretarea pozelor de pe ecran e destul de facila, intelegerea modului de functionare pe diverse frecvente este mult mai importanta. Ca exemplu, conul proiectat de sonar la 83 hz este de 60 grade( la lowrance modele mai actuale) pe cand la 200 hz e de doar 20 grade! In plus, pe anumite frecvente, raspunsurile (ecourile) afisate pe ecran sunt suprapuse.

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1721
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: alta discutie: SONAR

Mesaj de albert.C » 02 Ian 2017, 10:02

foarte utila discutia,cu atatea functii chiar aveam nevoie de o lectie,insa nu vreau sa ma grabesc cu achizitionarea si mai ales sa pun bani multi pt un astfel de sonar,cel putin pana in vara sa ma obisnuies cu tot ce inseamna,insa gasesc la Lowrance Elite 4-X DSI tot ce-mi trebuie(la un nivel mediu) ?

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: alta discutie: SONAR

Mesaj de Zamfi » 02 Ian 2017, 10:10

Uite spun si eu ceva dupa mai mult de doi ani ca utilizator HDI ...Ecranul sonarului NU este niciodata prea mare si sonar fara Gps nu as mai cumpara niciodata.In rest, daca stai bine cu timpul liber un 5HDI este destul de ok.Daca nu ai timp de pesti este aproape obligatorie functia structure scan...Si acolo trebuie un ecran de 7 deoarece modul de redare este 16:9.Deci un 7 Totalscan de la Lowrance.O parere.
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Scrie răspuns