Alegeri AJVPS

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Alegeri AJVPS

Mesaj de rcorbu » 06 Mai 2017, 20:26

Stie cineva cine este noul presedinte AGVPS ?
Din cate stiu zilele astea trebuiau sa fie alegeri la AGVPS, cine o fi apucat ciolanul ?

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Re: Alegeri AJVPS

Mesaj de mircea13 » 10 Mai 2017, 07:26

Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Alegeri AJVPS

Mesaj de rcorbu » 11 Mai 2017, 05:44

A castigat tot Selaru !

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Alegeri AJVPS

Mesaj de semlecangheorghe » 12 Mai 2017, 06:59

De rasu-plansu e ca in conducere se afla domnul ''alta intrebare''..
AJVPS-urile detin in mare parte monopol pe apele mai importante.Suntem tot in Evul Mediu Pescaresc..Masurile luate la propunerea inspectorilor ANPA cu sustinerea AJVPS-vor favoriza in continuare braconierii..Aceste masuri sunt:
-indepartarea pescarilor din ariile naturale si inghesuirea acestora in incinte private denumita oficia-dubla prohibitie(cica) la stiuca, si alte specii.
-instituirea zonelor de greblat,curentat -denumite oficial ''zone de crutare''
-si pe cale de implementare incepand de la Sibiu, interzicerea accesului pescarilor pe timp de noapte.

Aceasta este politica promovata de AJVPS-uri. Urmeaza mai mult ca sigur directionarea cotizatiilor anuale.Frumusetea consta in faptul ca oficial pescuitul este gratuit , gratie d-lui cu mustacioara .Nu mai vorbim ca avem guvernator spiningar in Delta..Nu-i asa ca am fi niste ingrati daca votul nostru nu s-ar directiona spre entitatea care ne-a dat gratis pescuitul si a pus guvernator pescar sadea??

Dupa ce procedura de atribuire a apelor se va finaliza , vorba vine , pt. ca apele impoortante sunt deja pe mana AJVS-urilor......

http://www.anpa.ro/wp-content/uploads/f ... one%20.pdf

....pescarul va fi obligat sa cotizeze la AJVPS in ciuda politicilor mai sus amintite , si asta pentru ca nu va avea alta aletrnativa si in plus va avea creierul zdravan sapunit cu detergent ''pescuitul e gratis''..Singurii care mai tin steagul sus sunt cei din Sibiu..bravo lor..

''Alegerile'' recente din cadrul AJVPS nu fac decat sa confirma acest gen de politica..politica care are ca si scop tzepuirea pescarilor, a statului, distrugerea fomdului piscicol..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: Alegeri AJVPS

Mesaj de APSHD » 12 Mai 2017, 07:29

semlecangheorghe scrie:De rasu-plansu e ca in conducere se afla domnul ''alta intrebare''..
AJVPS-urile detin in mare parte monopol pe apele mai importante.Suntem tot in Evul Mediu Pescaresc..Masurile luate la propunerea inspectorilor ANPA cu sustinerea AJVPS-vor favoriza in continuare braconierii..Aceste masuri sunt:
-indepartarea pescarilor din ariile naturale si inghesuirea acestora in incinte private denumita oficia-dubla prohibitie(cica) la stiuca, si alte specii.
-instituirea zonelor de greblat,curentat -denumite oficial ''zone de crutare''
-si pe cale de implementare incepand de la Sibiu, interzicerea accesului pescarilor pe timp de noapte.

Aceasta este politica promovata de AJVPS-uri. Urmeaza mai mult ca sigur directionarea cotizatiilor anuale.Frumusetea consta in faptul ca oficial pescuitul este gratuit , gratie d-lui cu mustacioara .Nu mai vorbim ca avem guvernator spiningar in Delta..Nu-i asa ca am fi niste ingrati daca votul nostru nu s-ar directiona spre entitatea care ne-a dat gratis pescuitul si a pus guvernator pescar sadea??

Dupa ce procedura de atribuire a apelor se va finaliza , vorba vine , pt. ca apele impoortante sunt deja pe mana AJVS-urilor......

http://www.anpa.ro/wp-content/uploads/f ... one%20.pdf

....pescarul va fi obligat sa cotizeze la AJVPS in ciuda politicilor mai sus amintite , si asta pentru ca nu va avea alta aletrnativa si in plus va avea creierul zdravan sapunit cu detergent ''pescuitul e gratis''..Singurii care mai tin steagul sus sunt cei din Sibiu..bravo lor..

''Alegerile'' recente din cadrul AJVPS nu fac decat sa confirma acest gen de politica..politica care are ca si scop tzepuirea pescarilor, a statului, distrugerea fomdului piscicol..

Foarte corect punctat.
Si ca o Cireasa de pe tort : La Congres a participat si Presedintele ANPA (Dinulescu) ca invitat oficial.

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Alegeri AJVPS

Mesaj de Spring » 14 Mai 2017, 13:46

Problema e ca AGVPS are ca obiectiv principal vanatul nu pescuitul. Toti din conducere sunt vanatori si acesta este interesul lor. Nu vad de ce sa fie obligati pescarii sa se afilieze cu vanatorii. E total aiurea. E un sistem depasit care a demonstrat in 28 de ani ca nu functioneaza! Si de ce o asociatie de vanatori sa poate concesiona ape pentru pescuit? nu inteleg logica!
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Alegeri AJVPS

Mesaj de semlecangheorghe » 16 Mai 2017, 06:29

''Logica'' este aceea ca pescari egal =cotizatii=bani.S-au dus vremurile cand AJVPS-ul era stapan absolut peste toate fondurile de vanatoare.Acum au pierdut foarte mult din aceste fonduri care aduceau bani seriosi. O parte din cotizatii se duc mai sus si ce mai ramane umplu buzunarele micilor baroni locali..deci, cum sa se desparta vanatorii de pescari?? Adica sa renunte ei la o parte din veniturile lor?? Acuma , dupa ce au facut sa fie pescuitul ''gratis'' si oficial faptele de braconaj sunt aproape inexistente , daca e sa ne luam dupa numarul oficial de condamnari definitive , acum cand totul e perfect.. sa se desparta unii de altii? Dupa un mariaj atat de luuuuuuung??
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Alegeri AJVPS

Mesaj de lazarini » 16 Mai 2017, 20:40

Eu remarc totusi o schimbare: pana acum Selaru, care a fost si ramane stapanul absolut al AGVPS, indeplinea functia de Director General, in timp ce functia de Presedinte, una pur decorativa si lipsita de substanta, era rezervata unui potentat al zilei ( Sergiu Celac, Adrian Nastase, Mugur Isarescu), care sa le confere o anumita protectie si sa le deschida niste usi la autoritatile statului. Cel putin pe vremea cand Adrian Nastase era prim ministru, protectia asigurata de acesta a fost evidenta si pe fata - mentinerea monopolului, rezolvarea favorabila unor probleme juridice legate de functionarea AGVPS, atribuirea gratuita a unui imobil in buricul capitalei.
Acum vad ca s-a renuntat la aceasta practica, functia de Director General a fost desfiintata, atributiile acestuia fiind preluate de Presedinte. Iar alegerile pentru functia de Presedinte au fost castigate de, surpriza, Selaru :twisted:

danstiucaru
veteran
veteran
Mesaje: 1481
Membru din: 20 Apr 2009, 14:39

Re: Alegeri AJVPS

Mesaj de danstiucaru » 17 Iun 2017, 21:58

pescarul din romania nu stie sa isi ceara drepturile si nu este unit.asa si cand este vorba de politica si orice ......asa ca "lejea junglii""

Nicky67
junior
junior
Mesaje: 97
Membru din: 28 Mar 2012, 17:59
Localitate: sibiu

Re: Alegeri AJVPS

Mesaj de Nicky67 » 03 Iul 2017, 13:40

De la primă oră a dimineții, un grup de pescari și vânători din Sibiu stau în fața sediului Asociației Județene a Vânătorilor și Pescarilor Sportivi așteptând ca angajații să vină la lucru. Printre cei prezenți se află Viorel Păcurar – noul președinte al Asociației și Romeo Stoicescu, noul președinte Filialei Pescarilor Sibiu. Ei au de partea lor o sentință definitivă a Judecătoriei Sibiu, datată 19 iunie și publicată la finalul săptămânii trecute. Vechea conducere a intrat în masă în concediu, nici un angajat nu s-a prezentat la serviciu, iar sediul este blocat.



Judecătoria Sibiu a dispus prin sentința civilă nr. 3598 punerea în aplicare a deciziilor luate în cadrul Adunării Generale a Asociației de la sfârșitul lunii aprilie, printre care și demiterea directorului Pompil Varga. Sentința practic atestă că AGA respectivă a fost legal organizată și desfășurată, iar deciziile luate sunt în vigoare.

Iată mai jos înștiințarea lipită pe ușă:

20170703_130643_1499080218475
Prin urmare, vinerea trecută, noua conducere a AJVPS s-a prezentat la sediu, cu sentința în mână, pentru a discuta cu fosta conducere.

”Am stat de la ora 14:00 până la ora 16:00 și nu era nimeni la serviciu. Scopul nostru era să prezentăm sentința și să avem o ședință cu angajații. La 16:00 fără zece minute a venit doamna contabilă, care după ce a intrat în sediu ne-a dat afară. De față cu noi l-a sunat pe Pompil Varga, care i-a spus să sune la 112 și să reclame faptul că în sediu au intrat persoane care nu au acest drept. Poliția a venit, ne-a rugat să ieșim pentru că deja era în afara orelor de program. De față cu Poliția am lipit pe uși niște hârtii, semnate și ștampilate, pentru a fi siguri că nici una dintre părțile implicate nu pătrunde în sediu. Duminică le-am găsit rupte. Am fost la Poliție și am sesizat și dânșii au venit și au constatat doar că nu s-a pătruns prin efracție”, a povestit Viorel Păcurar (foto mai jos).

pacurar viorel
Temerea noii conduceri este că din sediu ar putea să dispară documente importante referitoare la activitatea asociației în ultimii ani.

”În această dimineață am venit iarăși, de la ora 08:00, și nu am găsit pe nimeni la lucru. Am încercat să contactăm fosta conducere și am aflat că mai toată lumea a intrat în concediu. Nu vrem altceva decât să să se respecte legea și să dacă sunt neclarități să stăm la masă și să le discutăm. Dar nu avem cu cine! Nu vrem ceartă, nu vrem scandal, doar să ne facem treaba pentru care am fost aleși de pescari și vânători”, a spus și Romeo Stoicescu.
În prezent pescarii și vânătorii stau în fața sediului AJVPS și au făcut demersurile pentru a putea intra cu sprijinul unui executor judecătoresc.

Turnul Sfatului l-a contactat telefonic pe Pompil Varga pentru a comenta situația din punctul lui de vedere, însă acesta s-a scuzat că este foarte ocupat și nu a dorit să facă declarații.
# Sa gresesti este uman, dar ca sa zapacesti de tot lucrurile ai nevoie de un calculator. #

Scrie răspuns