Ajutor, recomandare mulineta pentru știuca și salau

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Fisheye
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 07 Noi 2016, 08:39

Ajutor, recomandare mulineta pentru știuca și salau

Mesaj de Fisheye » 07 Noi 2016, 08:45

As dori sa ma îndrumați , recomandați pentru achiziționarea unei mulinete bune pentru pescuit răpitori!

Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: Ajutor, recomandare mulineta pentru știuca și salau

Mesaj de Dan Stefan C. » 07 Noi 2016, 11:55

In functie de bugetul dumneavoastra, va recomand urmatoarele mulinete:
- pana in 300 Ron, puteti alege intre Okuma RTX 30FD, Tica Stunna GN 2000 sau Shimano Exage 2500FD
- peste 300 Ron: Shimano Aernos 3000SFB, Spro Red Arc 10300 sau Shimano Biomaster 2500FB
De mentionat ca modelele Spro Red Arc si Shimano Biomaster sunt niste mulinete foarte solide, care rezista unui pescuit in forta (naluci de talie mai mare, mai grele, pescuit in agataturi).

Fisheye
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 07 Noi 2016, 08:39

Re: Ajutor, recomandare mulineta pentru știuca și salau

Mesaj de Fisheye » 30 Ian 2017, 09:41

:P mulțumesc de ajutor încă nu am achiziționat nici o mulineta astăzi as vrea sa o cumpăr cred ca rămân pe ocupa rtx dar știi ceva de mulineta okuma ceymar? Prețul e mai mic dacă se poate detalii despre cine deține asa ceva mulțumesc.
Dan Stefan C. scrie:In functie de bugetul dumneavoastra, va recomand urmatoarele mulinete:
- pana in 300 Ron, puteti alege intre Okuma RTX 30FD, Tica Stunna GN 2000 sau Shimano Exage 2500FD
- peste 300 Ron: Shimano Aernos 3000SFB, Spro Red Arc 10300 sau Shimano Biomaster 2500FB
De mentionat ca modelele Spro Red Arc si Shimano Biomaster sunt niste mulinete foarte solide, care rezista unui pescuit in forta (naluci de talie mai mare, mai grele, pescuit in agataturi).

Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: Ajutor, recomandare mulineta pentru știuca și salau

Mesaj de Dan Stefan C. » 30 Ian 2017, 10:30

Este ok si Okuma Ceymar, consider insa ca RTX merita diferenta de pret. Este mai robusta, aseaza firul si ruleaza mai bine.

Fisheye
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 07 Noi 2016, 08:39

Re: Ajutor, recomandare mulineta pentru știuca și salau

Mesaj de Fisheye » 30 Ian 2017, 18:53

Dan Stefan C. scrie:Este ok si Okuma Ceymar, consider insa ca RTX merita diferenta de pret. Este mai robusta, aseaza firul si ruleaza mai bine.
Sunt c am nedumerit azi am mai vb cu un pescar și zicea ca sa nu arunc banii pe prostii și sa mai aștept s a-mi cumpăr shimano stradal C14+ ca e cea mai buna mulineta spinning la ora actuala tu ce zici?

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Ajutor, recomandare mulineta pentru știuca și salau

Mesaj de johnnybravo » 30 Ian 2017, 21:40

shimano stradic adica, e buna dar mai bine mai strangi ceva si iti iei shimano twin power sau daiwa certate.

termenul de cea mai buna mulineta este unul subiectiv, cauta pe forum "daiwa vs. shimano" si vei gasi extrem de multe opinii :lol1:

Avatar utilizator
kriss-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 29 Mai 2008, 19:54
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Ajutor, recomandare mulineta pentru știuca și salau

Mesaj de kriss-wolf » 07 Feb 2017, 11:03

Daca ai de gand sa pescuiesti des, adica cateva iesiri pe luna si sa folosesti aceeasi mulineta atunci cumpara una mai buna=scumpa, Stradic, twin power, Caldia, etc...peste 500 ron parerea mea. Ca marca parerea mea este sa te limitezi la shimano sau daiwa, exista si alte mulinete bune facute de alte firme dar deobicei sunt varfurile de gama care o sa te ajunga la un pret destul de mare. Eu pot sa iti spun ca pescuiesc des si am trei mulinete stradic, diferite variante si sunt f multumit de ele, dar am trei si nu o folosesc doar pe una.

Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Re: Ajutor, recomandare mulineta pentru știuca și salau

Mesaj de Gyorg » 09 Mar 2017, 18:02

iti recomand sa citesti un articol inainte de lua o decizie:
http://gyorg50.wixsite.com/gyorg/single ... la-rapitor
http://www.kronect.ro
http://www.shopconectica.ro
conectica de calitate pentru retele de calculatoare sau telecomunicatii

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Ajutor, recomandare mulineta pentru știuca și salau

Mesaj de tdum » 10 Mar 2017, 11:23

@ Gyorg
Va salut, am recitit inca o data articolul indicat de linkul dumneavoastra. Il consider un ghid complex pentru cei care nu sunt decisi in alegerea unei mulinete pentru pescuitul rapitorilor. Si prima data cand l-ati postat si acum cand l-am recitit am sesizat o formulare usor contradictorie in ceea ce priveste conceptul Shimano denumit ,,G" Body. Pe deoparte spuneti ca au implementat acest concept in urma a numeroase studii, pe de alta parte spuneti ca oboseste incheietura. V-as ruga sa clarificati daca nu este cu suparare. Eu baniuesc ca doreati sa spuneti ca acest design ,,G body" nu mai ajuta in echilibrare un bat dezechilibrat, intrucat mulineta aceasta are o pozitie neutra care nu mai favorizeaza echilibrarea. Montata insa pe un bat deja echilibrat, va fi o.k. Sau...??? Va rog pe dumneavoastra sa clarificati. Multumesc. Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Ajutor, recomandare mulineta pentru știuca și salau

Mesaj de tdum » 10 Mar 2017, 15:34

P.S.
De fapt, in legatura cu ,,G" Body ati spus dl. Gyorg ,, ... duce la obosirea accentuata la fiecare lanseu..." Am presupus eu, ca v-ati referit la incheietura mainii. Deci, ce va rog, este, sa precizati, daca in opinia dumneavoastra, cei de la Shimano, atunci cand au conceput ,,G" Body si au deplasat centrul de greutate al mulinetei mai aproape de mandrina (priza mainii), au facut de fapt un deserviciu echilibrarii, sau ce ati dorit sa spuneti? Rew.

Scrie răspuns