Acumulatori Barca

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Mesaj de danone » 03 Noi 2010, 15:26

crysst scrie: Danone, tu chiar nu ai prea citit topicul asta....sa iti fac un rezumat....:)
toate bateriile sunt cu acid...diferenta este ca acidul in alea care le stii tu este sub forma lichida, in astea AGM (despre ea se vorbea) este impregnat intr-un fel de vata deci nu este practic lichid...iar in cele cu gel este sub forma de gel. Ce zici tu de incarcator special este numai pentru bateriile pe gel...nu si AGM cum este cea din subiect.
Acumulatoarele sunt construite dupa 3 tehnologii:
1. Acumulatoare clasice cu placi de Pb si electrolit lichid (acid sulfuric cu concentratia de 38%- 1,28g/cmc)
2. Acumulatoare AGM (Absorbent Glass Mat = fibra de sticla absorbanta)-este o tehnologie mai moderna care presupune separarea placilor de Pb ale acumulatorului cu separatori microporosi din fibra de sticla in care se afla electrolitul (acidul sulfuric). Acumulatorul este etans si este prevazut cu o supapa de control a presiunii VRLA (Valve Regulated Lead Acid = Plumb ACID cu valva regulatoare), care permite iesirea gazelor în exces la incarcarea acumulatorului
3. Acumulatoare cu gel - folosesc ca electrolit o substanta gelificata, curentul tipic de incarcare este mai mic decat la acumulatorii AGM (tipic C/20), deoarece încarcarea prea rapida poate distruge electrolitul gelificat
Ca si utilizare, primele doua sunt recomandate pentru startare (curenti mari intr-o perioada scurta de timp, cu descarcare rapida), al treilea este recomandat petru tractiune (curenti mici, descarcare lenta in timp) .

Avatar utilizator
crysst
veteran
veteran
Mesaje: 1296
Membru din: 04 Sep 2006, 17:37

Mesaj de crysst » 03 Noi 2010, 16:14

bravo, ai spus in mai multe cuvinte ce spusesem eu mai sus.

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Mesaj de danone » 04 Noi 2010, 15:05

crysst scrie:bravo, ai spus in mai multe cuvinte ce spusesem eu mai sus.
Exact asta vroiam sa spun in cat mai multe cuvinte ca sa inteleaga toate persoanele interesate si care ,poate ca nu au cunostinte sau pregatire in domeniu. Am mai raspuns dealtfel si altui topic pe aceeasi tema, iar mesajul transmis nu a vrut sa aiba conotatie de polemica pe subiect , ci doar pura informare.
Fire intinse tuturor, ca doar pescari suntem!

ReluOlaru
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 07 Aug 2010, 19:26
Localitate: Bucuresti

Mesaj de ReluOlaru » 04 Noi 2010, 15:27

Pentru barci si orice echipament care are nevoie de curent in mod sustinut, descarcare pina aproape de "gol" fara pierdere de amperaj, incarcari/descarcari rapide si numar mare de cicluri, alegerea ideala e bateria Deep-Cycle. Singurele -sa zicem- inconveniente ar fi pretul, si faptul ca multi vand baterii cu gel prezentandu-le ca fiid deep-cycle.

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Mesaj de Nemernic » 09 Iun 2011, 10:00

Reinviem topicul.....

Mi-am luat un acu Zap Expedition Plus de 70 A .... Pus pe un Minnkota de 40 lbs, pneumatica cu chila gonfl 2,10m, greutate - 20 kg (barca), 72 kg (pescarul), 18 kg (acumulatorul), 8 kg (motorul), 7 kg (ancora) + jiguri/gume/etc 5 kg = 130 kg.... Astazi am mers in viteza a 5-a aproximativ 1 ora si 20 min. La plecare, voltmetrul imi indica 12,6 V iar la iesirea pe mal 12,4 V :mrgreen: . Foarte multumit de ea, momentan.... Sa vedem cum se comporta dupa mai multe cicluri de incarcare/ descarcare
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

Avatar utilizator
crysst
veteran
veteran
Mesaje: 1296
Membru din: 04 Sep 2006, 17:37

Mesaj de crysst » 09 Iun 2011, 12:27

Nemernic, prin postul tau vrei sa ne comunici ceva sau doar sa te lauzi?

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Mesaj de Nemernic » 09 Iun 2011, 20:59

crysst scrie:Nemernic, prin postul tau vrei sa ne comunici ceva sau doar sa te lauzi?
La cata prostie-ti zace'n cap, "ia-o" cum vrei, smardoiule :wink: ....
- "postul" meu este cu totul altceva decat iti este limitat intelectualul
- postarea mea era adresata celor care in viitor vor cauta un acumulator si, probabil, o sa aibe cateva intrebari

La rivederci, smardoiala... pe burta goala :arrow:
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 09 Iun 2011, 22:02

Nemernic scrie:Reinviem topicul.....

Mi-am luat un acu Zap Expedition Plus de 70 A ....
De ce ai ales modelul asta?
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 09 Iun 2011, 22:09

Si io am fix ala Expedition plus de 70. Il incarc o data la LOW vreo 10 ore si la HIGH inca vreo 10. Se incarca perfect. Am un aredresor bosch. Cu Maxxum de 40 lb, pot baga vreo... 15-20 km in blana. Doua Beziduri pana in spate, dus-intors. Aproximativ. Da trebe sa fie incarcat corect.
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Mesaj de Nemernic » 09 Iun 2011, 22:10

Leba scrie:
Nemernic scrie:Reinviem topicul.....

Mi-am luat un acu Zap Expedition Plus de 70 A ....
De ce ai ales modelul asta?
Ptr ca asta mi l-a recomandat tipul de la Zap..... Initial vroiam Zap Marine...dar nu aveau de 70 A .... doar mai mari. Acumulatorul vad ca e dat ptr multe aplicatii electrice, barci, carucioare electr., aparatura electr... etc. Momentan sunt f multumit de el...... sa vedem cu timpul... daca-si mai pastreaza din performanta
Si ptr ca e relativ usor ......undeva la 18 kg
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

Scrie răspuns