Accesori barca

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
RYOBI
veteran
veteran
Mesaje: 2792
Membru din: 10 Mar 2006, 11:19
Localitate: BISTRITA

Accesori barca

Mesaj de RYOBI » 02 Mai 2018, 18:42

Am o barca de aluminu si vreau sa imontez in varf un scripete pentru ridicat si coborat greutatea,mai am nevoie de o prelata.Barca vreau sa o las intr o locatie unde este multa piatra pe mal si as vrea sa o las pe mal nu in apa si sa mi fac un fel de dispozitiv cand vreau sa o iau sa o pot impinge in apa fara sa o frec de bolovani de pe mal.Daca sunt persoane care s au batut de problemele astea poate ma ajuta cu ceva sfaturi.Multumesc anticipat pt raspunsuri
Am 60 de bile albe.
fanatic76starter@yahoo.com
0745373235

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1719
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Accesori barca

Mesaj de albert.C » 02 Mai 2018, 20:04

salut,un scripete pt ancora imi montez si eu zilele astea,e simplu,il gasesti la toate magazinele de bricolaj,eu o sa folosesc o rola cu talpa dar o montez invers,adica cu talpa in sus,dispozitivul de mutat barca cum vrei tu poti sa folosesti o teava de plastic si in momentul cand ridici de varf barca pui teava la mijloc-impingi barca si in acelasi timp de lasi pe varf,despre prelata e simplu,masoara barca si iei o prelata pentru motocicleta.
bafta .

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Accesori barca

Mesaj de goodmans » 03 Mai 2018, 07:50

Lasand la o parte faptul ca nu as lasa o barca de aluminiu pe malul apei pentru ca este usoara si poate "prinde' aripi oricand.
Poti face un "jgheab" din lemn/tego/osb in forma V nu foarte pronuntat, pe care il imbraci cu gazon artificial,covorul acela de polietilena/polipropilena ce imita iarba.Jgheab pe care il fixezi de mal.
Bagat usor in apa cat sa pui botul barcii pe al si restul pe mal,ancorat cu niste tarusi de fier beton batuti in pamant sau printre pietre.
Tragi barca foarte usor pe el,am vazut multe chestii din astea pe malul Dunarii pe la Drobeta.
O alta solutie mai practica,daca barca nu este foarte grea,ar fi sa ii montezi pe oglinda roti de pneumatica.Cand ajungi la mal,cobori rotile,o ridici de bot in sus si o tragi pe mal cu ajutorul rotilor.Conteaza insa ce unghi/panta are "rampa".

Avatar utilizator
RYOBI
veteran
veteran
Mesaje: 2792
Membru din: 10 Mar 2006, 11:19
Localitate: BISTRITA

Re: Accesori barca

Mesaj de RYOBI » 03 Mai 2018, 08:37

Barca este un Linder de 4m are 125 kg
Am 60 de bile albe.
fanatic76starter@yahoo.com
0745373235

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: Accesori barca

Mesaj de DEM » 03 Mai 2018, 15:15

Fura astia bancomatu in 2 insi,barca ta la 125kg,e buchet de flori. :elkgrin:
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Accesori barca

Mesaj de goodmans » 04 Mai 2018, 07:31

Delicatesa pentru hoti.Asta este Linderul tau de 4m lasat pe malul apei.
Nu as lasa asemenea barca nesupravegheata pe malul apei nici daca as avea eu casa acolo,fix pe mal.
O dezleaga si pleaca cu ea.

Daca nu iti mai trebuie barca asta si i-ai pus gand rau...spune :D

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1719
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Accesori barca

Mesaj de albert.C » 04 Mai 2018, 20:33

sa-mi zici mie adresa unde o lasi :D

Scrie răspuns